Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

MOBESE

Giriş

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ

 

 

(MOBESE)

 

 

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi (KGYS); Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Görüntü, Çağrı ve Mobil Uygulamalarını birleştiren, PolNet altyapısını ve kablolu - kablosuz iletişimi kullanan, coğrafi bilgi sistemleri ile desteklenen bir bilişim sistemidir. 

 

Projenin ana hedefi; polis teşkilatının suç ve suçlularla mücadelede etkinliğini artırmak ve vatandaşımıza daha iyi hizmet götürmektir.


Amaç ve Hedef

Haberleşme Dairesi Başkanlığı Güvenlik ve Yönetim Sistemleri Şube Müdürlüğünce KGYS projesinin hayata geçirilmesinde proje kapsamının dışına çıkılmasının önüne geçmek, ölçülebilir başarı kriterleri üretmek üzere amaç ve hedef tespiti yapılmıştır.

        Amaçlar; kurumun proje ile erişeceği üst seviye kazanımları belirlerken, hedefler ise projenin uygulandığı birimlerdeki alt seviye değişimleri tanımlamaktadır. 

 


        KGYS projesinin amaçları şunlardır:

            - Güvenlik hizmetlerinin verimliliğini arttırmak,
            - Güvenlik tehditlerini algılamak,
            - Göreve ilişkin koordinasyonu güçlendirmek,

 

 

Proje Tanıtımı

       İstihbarat Daire Başkanlığı’nca Diyarbakır’da, daha sonra İstanbul’da MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) ismi adı altında teknolojik çözümlerle donatılmış Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri kurulmaya başlanmıştır. Projelerden elde edilen sonuçlar neticesinde Genel Müdürlük Makamı’nın olurları ile Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerinin yaygınlaştırılması görevi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na, 2011 yılında ise Haberleşme Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir.

 

 

      Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerinin bir bütün olarak sonuçlar üretebilmesi, standart yazılım, donanım ve hizmetler ile verimliliğin sağlanması ve projelerin işletilme ve idamesinde karşılaşılabilecek sorunların en aza indirilmesi için her birimin ihtiyacına uygun olarak standart bilişim sistemi tasarlanmıştır. Birbirleri ile uyumlu olarak çalışabilecek Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerinin oluşturacağı bu yazılım, donanım ve bilişim hizmeti bütünlüğü MOBESE olarak adlandırılmakta ve MOBESE kavramı, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) olarak yeniden tanımlanmaktadır.

Bayburt MOBESE

image002.jpg
      Bayburt İl Emniyet Müdürlüğümüz Kent Güvenlik Yönetim Sistemi 02.07.2009 tarihinde 7 adet hareketli 10 adet sabit (Plaka Tanıma Sistemi)  kamera ile faaliyete geçmiştir.