Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
BAYBURT EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BASIN BÜLTENİ 2019/11
27.03.2019  

Bayburt Emniyet Müdürlüğü’nce FETÖ/PDY Terör Örgütünün Bayan Yapılanması, Bylock Kullanıcıları ve Asker Yapılanması ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar Kapsamında 2 Farklı Operasyonda 5 Şüpheli Hakkında Adli Kontrol Kararı!

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları ile KOM Şube Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda;

Fethullahçı Terör Örgütünün Bayan Mütevelli grubunda yer aldığı, örgüt içerisinde görev üstlendiği, örgütün gizli haberleşme programı olan Bylock kullanıcısı olduğu ve Askeri Mahrem yapılanmasında örgüt içerisinde olduğu tespit edilen şahıslara yönelik 12.03.2019 günü Bayburt merkezli Sivas ve Amasya illerinde yapılan eş zamanlı operasyon kapsamında gözaltına alınan ve ifadelerinde etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan F.Ç., M.Y., E.S. ve N.T.   isimli 4(dört) bayan şüpheli işlemlerin ardından Adli Makamlara sevk edilmiş olup, haklarında ADLİ KONTROL kararı verilmiş, Üsteğmen U.U. isimli şüpheli hakkında Yakalama Emri çıkartılmış olup, halen firar olarak aranmasına devam edilmektedir. 

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları ile TEM Şube Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda;

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar kapsamında 309.madde uyarınca 12.03.2019 tarihinde yapılan operasyonda darbe kalkışmasında rol aldığı anlaşılan Uzman Çavuş G.Y. isimli şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış olup, işlemlerinin ardından sevk edildiği Adli Makamlarca hakkında ADLİ KONTROL kararı verilmiş, Uzman Çavuş İ.T. isimli şüphelinin halen firar olarak aranmasına devam edilmektedir.

Fethullahçı Terör Örgütünün Bayan Mütevelli grubunda yer aldığı, örgüt içerisinde görev üstlendiği ve örgütün gizli haberleşme programı olan Bylock kullanıcısı olduğu, Askeri Mahrem yapılanmasında örgüt içerisinde olduğu ve Darbe Kalkışmasında rol aldığı tespit edilen şahıslara yönelik olarak yürütülen soruşturmalarda Örgütün önemli kadrolarının birçoğu deşifre edilmiş ve deşifresine yönelik mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​