Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
BAYBURT EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BASIN BÜLTENİ 2017 /19
06.04.2017  
BAŞBAKANLIK KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ YÜKSEK KURULUNDA ALINAN KARARLAR NETİCESİNDE KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİNDE YENİ AÇILIMLAR HEDEFLER VE PROJELER KAPSAMINDA SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZDE MEYDANA GELEN TRAFİK  KAZALARINI  AZALTMAK VE KAZA SONUCUNDA GERÇEKLEŞEN ÖLÜM VE YARALANMALARI VE MADDİ KAYIPLARI EN AZA  İNDİRMEK  İÇİN İLİMİZDE ÖNCELİKLİ OLARAK TOPLUMUN RAHAT, HUZUR VE DÜZENİ GÖZ ÖNÜNE ALINIP TESPİT EDİLEN VE VATANDAŞLAR TARAFINDAN SIKÇA ŞİKAYET KONUSU OLAN SORUNLAR TESPİT EDİLMİŞ OLUP, BU DOĞRULTUDA DENETİMLERE AĞIRLIK VERİLECEKTİR.

HIZ DENETİMLERİ İLE İLGİLİ OLARAK

Şehir merkezinin tamamında hız limiti iş makinası, çekici ve lastik tekerlekli traktörler için 20 km, tehlikeli madde taşıyan araçlar için 30 km, diğer tüm araç sınıfları için 50 km’dir.

Hız denetimleri il merkezi güzergâhlarında Akşemsettin Caddesi, Ayyıldız Caddesi, Kanuni Caddesi, İbni Sina Caddesi, Oslu Baba Caddesi, Kaleardı Yolu, Çaykara-İspir Yolu, Cumhuriyet Caddesi ve diğer kazaların meydana gelmiş olduğu noktalar da göz önüne alınarak İl Merkezinin tamamında.

Şehirlerarası yollar olan Bayburt –Erzurum yolu ve Bayburt –Gümüşhane yolu güzergahlarında yapılan radarlı hız denetimleri Bölünmüş yol statüsünde yapılmaktadır. Bu güzergahlarda otomobil sınıfı araçlar için hız limiti 110 km, panelvan ( kapalı kasa kamyonet ) tipi araçlar için 100 km, açık kasa, çift kabinli kamyonet türü ve kamyonlar için 85 km dir. 

Bayburt-Demirözü yol güzergahında ise yapılan radarlı hız denetimi iki yönlü yol statüsünde yapılmaktadır. Bu güzergâhta otomobil sınıfı araçlar için hız limiti 90 km, panelvan ( kapalı kasa kamyonet ) tipi araçlar için 85 km, açık kasa, çift kabinli kamyonet türü ve kamyonlar için 75 km dir.

 Belirtilen bu hız limitlerini aşan sürücülere en az 206 TL. en fazla 427 TL. cezai işlem uygulanmakta olup, tüm güzergahlarımızda hız denetimi yapılmaktadır.

MOTOSİKLETLER ÜZERİNDE YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİ

Yaz aylarında motosiklet kullanımının ilimizde arttığı ve buna bağlı olarak ölümlü-yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarının sayısında artış olduğu ve bunun sonucunda da ölüm ve yaralanmaların ve maddi kayıpların arttığı tespit edilmiş olup, bu dönemlerde motosiklet denetimlerine ağırlık verilecek, motosiklet kullanan araçlara ve sürücülerine yönelik kasksız olarak kullanması durumunda 95 TL. tescil kaydı yoksa trafikten men edilerek 206 TL. ehliyetsiz olarak kullanıyorsa sürücüye ve araç sahibine ayrı ayrı 1763 TL. cezai işlem uygulanır.  


ABARTI EGZOZ, FİLM CAM, TEKNİK DEĞİŞİKLİK VE ÇEVREYİ RAHATSIZ EDECEK ŞEKİLDE ARAÇ KULLANAN SÜRÜCÜLER İLE İLGİLİ İŞLEMLER

Araç üzerinde abartı egzoz, camlarında film, görüşü engelleyebilecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları bulunması halinde araç trafikten men edilerek 206 TL. Araç, üzerinde teknik değişiklik yapılması halinde (örneğin: yayları kestirip aracı yere yakın hale getirmek) trafikten men edilerek 95 TL. Araçları yüksek sesle ve çevreyi rahatsız edecek şekilde saygısızca süren sürücülere 95 TL. cezai işlem uygulanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur